00
hrs
:
00
min
:
00
sec
for delivery on
★
Free over £60
If you cancel, all changes will be lost and the original order will remain unchanged.
Single-use, atraumatic suction catheter for effective airway management in clinical settings. The TenderTip Suction Catheter promotes patient comfort with its atraumatic design, ensures safe and hygienic airway management, and is fully disposable for quick, clean clinical practice.
| Brand | TenderTip |
| Manufacturer | GBUK |
| Size | 12FG X 50CM |
| Colour | White |
| Pack size | 100 |
| Unit measure | Box |
| Shelf Life | 5 Years |
| Height | 180 mm |
| Width | 160 mm |
| Length | 680 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Material | PVC |
| Latex Free | Yes |
| Sterile | Yes |
| Individually Wrapped | Yes |